Bilgisayar Faydalı Uygulama Yazılım

Eski Masaüstü/Laptop bilgisayarınızı yeniden kullanmanın son derece yararlı 5 yolu

   1. OwnCloud ile bir bulut dosyası sunucusu oluşturabilirsiniz.

 Dropbox ya da google cloud gibi kotrolü tamamen kendinizde olan kişisel ya da kurumsal bulut deoplama sisteminiz olmasını istermisiniz. Üstelik barındırma ücreti dışında hiçbir extra ücrette ödemeden. OwnCloud sunucusu, Linux işletim sistemlerinde veya bir web sunucusunda çalışır. PHP + MYSQL alt yapısnı kullanan ve ücretsiz olan Owncloud yazılımı ile özel bulut sunucunuzu kurabilirsiniz. Yüklemek için buraya  tıklayın.

 

    2. Plex Media Server

 Plex birçok platformu destekleyen bir media sunucusu ve bununla beraber yine birçok platformda çalışan istemcileri ile çok kullanışlı medya izleme aracıdır. Uzaktan izleme gibi daha fazla ayrıcalıklar için premium üyelik gerekir. Normal kullanım için ücret ödemenize gerek yok. Plexin büyük özelliklerinden biri de kanalları olması Youtube, Vimeo, TED, CNN, SoundCloud, BBC iPlayer, Pandora ve daha birçok farklı kategoride kanalı var. Bunlara hesabınızla girip kullanabiliyorsunuz. Yüklemek için buraya tıklayın. 

    3. Hızlı bir Chromebook'a dönüştürün!

 CloudReady ile Google Chrome OS açık kaynak işletim sistemini yükliyerek bilgisayarınızı sadece web ortamı için hızlı hale getirebilirsiniz. Yüklemek için buraya tıklayın.

 

 

    4. Ağ Depolama Sunucusu

 Nas4Free gibi yazılımları kullanarak, eski bilgisayarınızı yedekleme veya daha fazla depolama alanı için ağ sabit disklerine dönüştürebilirsiniz. Bilgisayarlarınızda normal bir sürücü gibi görünecektir. Yüklemek için buraya tıklayın.

 

 

    5.Web sunucusu kontrol paneli

Ubuntu Sunucusu üzerinde VestaCP ile kendi web geliştirme ortamınızı oluşturun. Yüklemek için buraya tıklayın.

 

Yazar hakkında

Saitcan TAKILAN

Bilgisayar programcısı, Proje geliştiricisi, Ağ ve Teknoloji tutkunu.

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir