Akıllı Cihazlar Android Bilim İOS Teknoloji Yazılım

Sanal Gerçeklik ile Çocuklar Artık MR Cihazından Korkmuyor!

16 Şubat 2017 – Londra’daki King's College Hastanesi'ndeki bir MR Fizikçi, çocukları MR taramasına hazırlamayı amaçlayan bir uygulama geliştirdi.

Bildiğiniz üzere MRI olarak kısaltılan MR olarak bilinen bu cihaz aşırı gürültülü olduğu için bazı hastaneler gürültü engellemek amacıyla kulaklık kullanırlar. Fakat çocuklar için bu kulaklıklar pek faydalı olmuyor.

MR cihazının içi çok dar olması ve aşırı gürültülü ortama sahip olması çocukların ve yetişkinlerin fobilerini ön plana çıkartmalarına neden oluyor. Fakat yapılan araştırmalara göre çocuklar yetişkinlere göre bu durumdan daha fazla etkilenmekte. Bu nedenle de çocuklar bu cihazdan korkuyor ve cihazı kullanmak istemiyorlar.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için bir uygulama hazırlatan hastane, uygulamayı ücretsiz olarak Google Play Store’da yayınladı.Yakında IOS için de geleceğini belirttiler.

Uygulama sayesinde radyolog, çocuk hasta ile irtibat kurabiliyor, çocuk hasta ile konuşabiliyor. Bu sayede çocuk hastaların daha konforlu olması sağlanıyor. VR yani sanal gerçeklik cihazlarda görüntünün 360 derece sunulması ise hastanın MRI cihazı içinde daha az hareket etmesini sağlıyor. Bu şekilde yapılan görüntülemede başarıya ulaşılıyor. Çünkü MRI cihazı içerisinde mümkün olan en az şekilde hareket etmek hatta hiç hareket etmemek gerekiyor.

 

 

[Kaynak : King's College Hastanesi]

Etiketler

Yazar hakkında

Saitcan TAKILAN

Bilgisayar programcısı, Proje geliştiricisi, Ağ ve Teknoloji tutkunu.

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir